top of page
  • Writer's pictureCassovia Medi Valley

Super nápad! V Košiciach vzniklo stredisko, ktoré využije vedomosti mladých ľudí z rôznych odborov

Dobrá správa pre východ! V Košiciach predstavili stredisko na podporu a aplikáciu vedomostí a poznatkov mladých ľudí v oblasti biomedicíny, farmácie a kozmetiky Cassovia Medi Valley (CMV). Projekt oficiálne vznikol začiatkom roka, ale myšlienka združenia výskumných inštitúcií, zdravotníckych zariadení, podnikov, regionálnej samosprávy a univerzít tu bola už dlhšie.


Ide o netradičné, ale užitočné spojenie. „Naša organizácia má ambíciu priniesť prostredie pre to, aby študenti, ale aj ľudia, ktorí už pôsobia v obchode, sa nejakým spôsobom etablovali na trhu, aby sa dokázali ľahšie dostať k vedeckým výsledkom, a naopak vedci ľahšie do biznisu,“povedal pre Košice Online člen správnej rady CMV Michal Juhás.


Základom je liečenie

Spolupráca jednotlivých inštitúcií v rámci CMV prináša riešenia v liečbe rôznych ochorení. Jedným z nich je aj využívanie medicínskeho laseru, pomocou ktorého lekár môže rezať a zároveň odparovať, čo spôsobuje, že rana nekrváca.


Ďalšími projektmi CMV je diabetická obuv, 3D tlač kostných implantátov či využívanie kyseliny hyalurónovej v ortopédii. „V Košiciach na Univerzite veterinárneho lekárstva a farmácie je veľmi silný tím, ktorý dlhodobo vyvíja regeneratívnu medicínu na reparáciu pevných tkanív kostí. Výskum je zameraný na to, ako vypĺňať tú kosť v určitých obmedzeniach, a to chceme umiestňovať na trh,“ dodal Juhás.


Unikátne postupy

Projekt na Univerzite veterinárneho lekárstva a farmácie priblížila aj rektorka Jana Mojžišová: „Máme veľmi dobre rozpracovaný projekt v oblasti regeneračnej medicíny. V jeseni minulého roku sme sa prezentovali náhradou materiálu, ktorý umožňuje opraviť defekty chrupky. Prvé operácie sme už realizovali na zvieratách. Tento materiál má veľký potenciál byť využitý aj v ortopédii.“

Vďaka stredisku pribudnú aj nové pracovné miesta. „V oblasti obuvi máme predpripravenú výrobnú linku okolo 70 zamestnancov, na ktorej momentálne pracujeme a dotvárame ju. V rámci laserovej techniky už dnes zamestnávame desať ľudí. Na manufaktúrnej výrobe máme ambíciu zamestnať okolo 42 až 43 zamestnancov,“ uzavrel Juhás.
https://www1.pluska.sk/regiony/vychodne-slovensko/super-napad-kosiciach-vzniklo-stredisko-ktore-vyuzije-vedomosti-mladych-ludi-roznych-odborov

10 views0 comments

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating

Mobil

+421 948 798 537

Email

Adresa

Sídlo 

Mojmírova 12

04001, Košice 
Slovensko

Vysunuté pracovisko

City Business Center V.

Karadžičova 16, 4. poschodie

821 08 Bratislava

Slovensko

Kontakrný formulár

Napíšte nám

Ďakujeme! Odpoveď Vám príde čoskoro

Cassovia Medi Valley z.p.o.

Čo je Cassovia Medi Valley?

Cassovia Medi Valley (CMV) je klaster subjektov východoslovenského regiónu, medzi ktoré patria univerzity, výskumné inštitúcie, zdravotnícke zariadenia, podniky a regionálna samospráva. Primárnou snahou združenia CMV je koordinovať výskumno-vedecké, vývojové a inovačné aktivity subjektov regionálneho partnerstva. CMV umožňuje vytvárať novú úroveň udržateľnej regionálnej spolupráce medzi vysoko úspešnými organizáciami, ktoré zdieľajú spoločnú víziu premeny mesta Košice a Košického samosprávneho kraja na vedeckú, výskumnú a inovačnú oblasť, ktorá má ambíciu vyrovnať sa svojim národným, európskym aj globálnym partnerom. Primárnou ideou klastra je stať sa strediskom na podporu a aplikáciu vedomostí a poznatkov mladej generácie v oblasti biomedicíny, farmácie a kozmetiky.

bottom of page